Ücretsiz E-Kitap Çıkarın!
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
 


Çevrimdışı CtrlGamingTR
width=
Super Moderatör
Super Moderatör Grubu
Üyelik no: 70
Mesaj Sayısı: 650
Konu Sayısı: 582
Nereden: İstanbul
Rep Puanı: 29
Teşekkür: 46
39 mesajına 47 teşekkür edilmiş.

Puan: 7,139.64TL
Ürünler: (Ürünlerime bak)
Bu konu en son: 26.07.2013 Tarihinde, Saat: 18:28 düzenlenmiştir. Düzenleyen: CtrlGamingTR
Harika bir şey yazdığınıza inanıyorsanız, onu okurlarınıza en iyi şekilde sunmanız gerekir. Bunu gerçekleştirmek kolay olsa da biraz zaman alıyor.


Yayımcılık artık büyük kuruluşların tekelinde değil. Müziğinizi internete koyabilir, kendi radyo programlarınızı yapabilir ve hatta kendi dijital kitaplarınızı bile yayımlayabilirsiniz.

İşin “yazma” kısmı elbette size kalıyor. Bu mini rehbere başlarken, başkalarının okuyabileceği bir metin dosyasına sahip olduğunuzu varsayıyorum. Bunu bir e-kitaba dönüştürerek pek çok platformdan erişilebilmesini sağlayacağız. E-kitabınız hemen hemen tüm e-kitap okuyucular, tabletler, akıllı telefonlar ve bilgisayarlarda bile okunabilecek.

İtiraf etmek gerekirse aslında süreç baştan sona basit değil. Öncelikle kitabınızın düzgün biçimde yazıldığından, uygun bir şekilde biçimlendirildiğinden ve paylaşılmaya hazır olduğundan emin olmanız gerekecek. Ücretsiz yazılımlarla tüm bu süreci nasıl aşacağınızı ve nasıl leziz bir e-kitap yaratacağınızı anlatıyorum.Adım adım: E-kitabınızı hazırlayın


1- Her şeyi ayıklayın

Atacağımız ilk adım, hazırladığınız belgenin e-kitap olarak kullanıma uygun olduğundan emin olmayı kapsıyor. Kaynak metni içeren dosyayı açın, [Ctrl] + [A] tuşlarıyla hepsini seçin ve [Ctrl] + [C] ile panoya kaydedin. Şimdi Not Defteri’ni açın (Windows 8 kullanıyorsanız [Windows] + [Q] tuşlarına basın ve arama kutusuna “not defteri” yazın.) ve [Ctrl] + [V] tuşlarıyla metni boş belgeye yapıştırın.

2- Temize çekin


Tekrar geri alacak olmamızdan dolayı tüm biçimlendirmeyi kaldırmak için biraz saçma görünebilir fakat profesyonel standartta bir e-kitap yaratmak istiyorsak tamamen temize çekilmiş bir kaynağa ihtiyacımız var. Dosyayı baştan sonra kontrol ederek başlıkların ve paragrafların satır boşluklarıyla temiz bir şekilde ayrıldığından emin olun. Ayrıca her bölümün iki satır boşluğuyla ayrılmasına özen gösterin.
Görseli büyültmek için tıklayın

3- Doğru kaydedin

Tüm satır boşluklarını titizlikle gözden geçirdiğinizde, e-kitap maceranızın düz metin kısmı tamamlanmış oluyor. “Dosya > Kaydet”e tıklayın, bir isim verin ve dosya isminin sonunda .txt uzantısının yer aldığından emin olun. Kaydet penceresinin alt kısmında yer alan Kodlama seçeneğini ANSI’den UTF-8’e çevirin. Bu sayede özel karakterlerin tutulduğundan emin oluyoruz. Son olarak “Kaydet” düğmesine tıklayın.

4- Calibre’ı edininGörseli büyültmek için tıklayın

Sıradaki adım, düz metni bir e-kitaba dönüştürmek. Bunun için http://calibre-ebook.com adresinden ücretsiz indirebileceğiniz Calibre isimli programdan faydalanacaksınız. Kurulum süreci son derece basit, işlem boyunca sadece “Next”e tıklamanız yeterli. Eğer bir e-kitap okuyucuya sahipseniz kurulum aşamasında ayarını yapmak isteyebilirsiniz. Okuyucunuz yoksa varsayılan seçenekler iş görecektir.

5- Kütüphaneye ekleyin

Kitabınızı dönüştürmek üzere atacağınız ilk adım, bunu Calibre’ın kütüphanesine eklemek olacak. Sol üst köşedeki “Kitap ekle” simgesine tıklayın ve metin dosyasını bulun. Dosyayı seçip “Aç” düğmesine tıklayın. Böylece metin ana pencerede belirecek. Şimdi bunun üzerine sağ tıklayın ve açılacak menüden “Kitapları dönüştür > Tek dosya dönüştür” komutunu seçin.

6- Hızlı dönüştürmeAçılacak ekrandaki boşluklara kafayı takmayın, zamanı geldiğinde dolduracağız. Sağ üstten “Çıktı biçimi” olarak “epub”ı seçin ve “Tamam”a tıklayın.

Şimdi sağ tarafta yer alan “Path”in yanındaki “Açmak için tıkla”ya tıklayın. İçinde birtakım dosyalar bulunan bir klasör açılacak. Bunlar arasında özgün belgenin metin biçimli kopyasının yanı sıra epub biçiminde bir dosya göreceksiniz. Bu epub dosyası, pek çok e-kitap okuyucusuyla uyumlu çalışabiliyor. Klasörü açık tutun.
Görseli büyültmek için tıklayın

7- Sigil’i edinin

Şimdi bir e-kitabı olabilecek en iyi şekle sokmak için ince ayar yapan Sigil isimli ücretsiz programa ihtiyacımız var. Bu sayede e-kitabınızı şekillendirebilir ve içindekiler bölümü oluşturabilirsiniz. Programın son sürümünü http://code.google.com/p/sigil adresinden ücretsiz edinebilirsiniz. “Downloads” sayfasından Windows sürümünü seçmeniz yeterli.

8- Sigil’i kurun

Sigil kurulum dosyasına çift tıklayın,”Next”e tıklayın, lisans sözleşmesini kabul edin ve tekrar “Next” düğmesine tıklayın. epub biçimli e-kitapları varsayılan olarak Sigil ile ilişkilendirebilirsiniz ama PC’nizde sık sık e-kitap okuyorsanız bu iyi bir seçim olmayacaktır. İki kere daha “Next” ve ardından “Install” düğmesine bastıktan sonra “Finish”e tıklayarak kurulumu tamamlayın.

9- Sigil’i inceleyin


Sigil, kullanımı çok kolay bir program değil. Öncelikle, açık bırakmış olduğunuz klasöre dönün ve belgenizi buradan sürükleyip Sigil’in ana penceresine bırakın. Böylece belgeyi Sigil’e yüklemiş oluyorsunuz. Orta pencere, düzenlemekte olduğunuz bölümü gösteriyor. Soldaki bölme ise e-kitabınızın iç yapısını oluşturan dosyaları listeliyor.

10- Tarz verin


Sol kısımdaki listeden seçerek kitabınızın ilk bölümünü açın. Başlığı seçin ve biçimlendirmek için tepedeki “H2” düğmesine tıklayın. Yazınızda alt başlıklar varsa onları da “H3” ile biçimlendirmenizi öneririz. Diğer bölümleri de açarak yaptığınız değişiklikleri tekrarlayın. H1 stilini daima sayfa başlığı (varsa) için kullanın ve başka bir amaçla kullanmayın.

11- İçindekileri oluşturun

TOC, yani içindekiler bölümü son derece önemlidir. Bunun nedeni, belgeniz bir e-kitaba dönüştürüldükten sonra sayfa numaralarının artık bir anlam ifade etmemesidir. Neyse ki yapmış olduğunuz biçimlendirmeyi kullanarak içindekiler tablosunu otomatik olarak oluşturmak mümkün. İstemediğiniz öğeleri [Ctrl] + [T] tuşlarına basarak devre dışı bırakın ve “OK”e tıklayın.

12- Temel kontroller


Sağ üst kısımda yer alan iki yeşil düğmeyi kullanmayı unutmayın. İngilizce yazım kontrolü yapan bu düğmeler sayesinde bozuk kelimeleri düzeltebilir ve belgenizdeki hataları ayıklayabilirsiniz. Bunları tamamladıktan sonra [Ctrl] + [S] tuşlarıyla belgeyi kaydedin. Calibre’ı tekrar çalıştırın, ortadaki listeden belgenizi seçin ve üzerine tıklayın. Kitabın, Calibre’ın kendi e-kitap okuyucusunda nasıl göründüğünü kontrol etmek için sağ taraftaki “EPUB” linkine tıklayın. Olası problemleri inceleyin ve bulursanız Sigil ile düzeltin.

13- Son dokunuşlar


Calibre penceresinin ortasındaki listeden kaydınıza sağ tıklayın ve “Kitapları dönüştür > Tek dosya dönüştür” komutunu seçin. Sol üstteki menüden “epub” şıkkının seçili olduğundan emin olun ve bilgilerinizi eklemeye başlayın. Mümkünse her kutuyu doldurun. Muhtemelen kapak resmi de koymak isteyeceksiniz. Kapak simgesinin altında yer alan çubuğun sağındaki disk simgesine tıklayarak yeni kapağı belirleyebilirsiniz. Sağ üst köşeden dönüştürülecek biçimi seçin (Genelde EPUB yeterlidir.) ve “Tamam”a tıklayın.

14- Görücüye çıkarın

Çeşitli biçimlerde bir e-kitap oluşturdunuz. Bu kitapla ne yapacağınız artık size kalmış. Bunu doğrudan e-kitap okuyucunuza gönderebilir, arkadaşlarınızla paylaşabilir ya da en güzeli, bir web sitesi kurarak dağıtabilirsiniz. ePub biçimli kitaplar e-kitap okuyucularda anında, iOS’te iBooks uygulamasıyla ve pek çok farklı ücretsiz programla okunabilir. Kitabınızın satılacak kadar iyi olduğunu düşünüyorsanız PayPal gibi çözümlerle çok uygun maliyete satış yapabilirsiniz ama bu da başka bir yazının konusu.
Oyun Canavarı - Teknoloji Ustası - C# Programmer - Professional Gamer

Serhat da Osman da Oyuncu
İki kişi-tek hesap
Alıntı ile CevaplaQuote
Çevrimdışı fenhas
width=
Site Kurucusu
Admin Grubu
Üyelik no: 7
Mesaj Sayısı: 1,871
Konu Sayısı: 1358
Nereden:
Rep Puanı: 25
Teşekkür: 204
56 mesajına 61 teşekkür edilmiş.

Puan: 9,704.71TL
Ürünler: (Ürünlerime bak)
teşekkürler ama kayak belirtilmeli Göz kırpma
[Resim: ib2GimugWKYW8M.gif]
http://forumcenter.1forum.biz/ and http://tripodforum.com/

ADMİN OLUŞUM YETER Açık Ağızlı Gülümseme SİTEDEKİ HER TÜRLÜ SIKINTINIZ İÇİN ÖM ATMAKTAN ÇEKİNMEYİN Göz kırpma
Alıntı ile CevaplaQuote
Çevrimdışı CtrlGamingTR
width=
Super Moderatör
Super Moderatör Grubu
Üyelik no: 70
Mesaj Sayısı: 650
Konu Sayısı: 582
Nereden: İstanbul
Rep Puanı: 29
Teşekkür: 46
39 mesajına 47 teşekkür edilmiş.

Puan: 7,139.64TL
Ürünler: (Ürünlerime bak)
(31.07.2013 00:11)fenhas Nickli Kullanıcıdan Alıntı:  teşekkürler ama kayak belirtilmeli Göz kırpma

Tamam patron Gülümseme
Oyun Canavarı - Teknoloji Ustası - C# Programmer - Professional Gamer

Serhat da Osman da Oyuncu
İki kişi-tek hesap
Alıntı ile CevaplaQuote
Çevrimdışı herkezebenden
width=
Moderatör
Moderatör Grubu
Üyelik no: 183
Mesaj Sayısı: 534
Konu Sayısı: 407
Nereden: Karaman
Rep Puanı: 38
Teşekkür: 5
30 mesajına 33 teşekkür edilmiş.

Puan: 5,124.38TL
Ürünler: (Ürünlerime bak)
bende minecraft la ilgili birşeyler yazmayı planlıyom bi deneyecem Açık Ağızlı Gülümseme

inş yarıda bırakmam Açık Ağızlı Gülümseme
Minecraft Aşktır <3
bana bi kızdan daha yakın Gülümseme

Senin için su benim için HipHop illaki anlaşacaz <3
Alıntı ile CevaplaQuote
Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi


5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Gazeteler