İşlemci yani CPU soğutucu neden kullanılır?

Bilgisayar çalıştıkça CPU gibi bilgisayar parçaları ısınır ve bu ısının belli bir seviyeye düşürülmesi gerekir. Zamanında ya da halen bazılarının yaşadığı gibi bilgisayarda bir işlem yaparken bilgisayarın donmasının ya da diğer bir tabirle “çat diye kapanmasının” nedenlerinden biri, aslında çok ısınan bilgisayar parçalarının yüksek ısıda işlev görememesidir. Bu durumda bilgisayarınızı kapatmanız ve parçaların soğumasını beklemeniz gerekmektedir. Bu parçalar arasında CPU kendine ait soğutma elemanları en çok üretilen ve tüketilen bilgisayar parçasıdır çünkü çok basit anlamda bilgisayarda en çok ısınan parçadır. Isınması ve isteklerinize cevap vermemesi bir kenara, yüksek ısı bu bilgisayar parçalarının ömrünü kısaltan en önemli etkendir. Eğer bir işlemci almışsanız, isterseniz hız aşırtma yapın (overclock : Bilgisayar parçalarını limitleri dahilinde ancak sınıra yakın kullanarak yüksek verimi almak) isterseniz sıradan bir ev kullanıcısı olun, bu işlemcinin ömrünün uzun olmasını, bilgisayar çok açık kaldığında ve ısındığında yine de isteklerinize cevap vermesini, limitlerini zorladığınızda sizi yarı yolda bırakmamasını istersiniz, istemelisiniz.

Bu nedenledir ki, satılan işlemciler stock fan denen ve işlemciyi üreten firmanın basit kullanımlarda sizi yarı yolda bırakmayacak, daha doğrusu işlemcinin çalışmasını sağlayacak, overclock ya da oyun gibi ağır durumlarda ise bilgisayarı ancak çalışabilecek ısıda tutmaya yarıyan işlemci soğutucuları ile elinize ulaşmaktadır. Ve bilgisayarına bakmak ve bilgisayarıyla ilgilenmek isteyen kimseler için yeterli olduğu söylenemez.

Bilinçli bir bilgisayar kullanıcısı stock fanlarla yola devam etmeyi bu saydığım nedenlerle düşünmemelidir. Kim istemez ki yüz TL’ler hatta bin TL’ler verdiğiniz işlemcinin ömrünün uzun olmamasını? Ya da overclock yaparken ve yine çok fazla oyun oynarken bilgisayar ısınızın sürekli 80 derecelerde kalmasını ve belki 5 yıl kullanacağınız işlemciyi 1 yıl kullanmaya göz yumabilir misiniz? Yüksek ısıda düşen bilgisayar ve işlemci performansını yeniden kazanmak için yapılacak en iyi şey, stock fanlardan kurtulup yerine güvendiğiniz bir ürün almaktır.

Kısacası işlemcinin sıcaklığı ne kadar düşük olursa ömrü o kadar uzun ve performansı o kadar verimli olacaktır.

Neden işlemci ile gelen işlemci soğutucuyu kullanmayalım?

Neden ilave bir işlemci soğutucu tercih ettiğimi önce başımdan geçen bir örnekle anlatayım, bundan yıllar önce kasa kapalı herşeyin yolunda gittiğini düşündüğüm sırada hafif bir yanık kokusu ve çıt sesi ile kendime gelmiş, kasayı açtığımda işlemci soğutucunun yanında hafif bir buhar hüzmesinin göğe yükseldiğini görmüştüm, sanırım o buhar işlemcinin ruhu, o çıt sesi işlemcinin aşırı sıcaktan kenardan hafif çatlayan ve stock fana temas eden yüzüydü. O günden sonra normal olsun, oyuncu olsun, overclock için olsun mutlaka daha iyi bir işlemci soğutucusuna ihtiyaç olduğunu görerek ve yaşayarak bunu bir lüks olmaktan çıkardım ve topladığım her bilgisayarda “nasıl olsa stock fan var”, “overclock yapmayacaksan oyun oynamayacaksan ek fan gereksiz” gibi sözlere kulaklarımı tıkarayarak elimden gelen en güzel soğutucuyu fiyat/performans gözeterek satın aldım, böylece herşey güzel gidiyor derken yanık kokusu duyma haliyle, bilgisayarın birden çıt diyip kapanmasıyla, en önemli işi yaparken donmasıyla karşılaşmadım.

Bakmayın bilgisayarın çıt diye kapanması sadece kapandığı için problem oluşturmuyor, elektiriğin birden gitmesi ya da bilgisayar donunca reset atmanız ve tekrar başlatmanız bilgisayarın elektrik kullanan diğer parçalarına da zarar veriyor.

Ayrıca bilgisayarınız da sizin gibi; siz nasıl oluyor kış mevsiminde üzerinize sizi sıcak tutacak birşeyler ve yaz mevsiminde sıcaktan bunaldığınız için yazlık giysiler giyiyorsunuz, işlemcide belli bir ısıdan sonra bunalıyor ve çok çok soğuk ısılarda donabiliyor (bununla çok karşılaşmıyoruz çünkü bu ısılar çok yüksek eksi derecelerde oluyor ve çoğumuzun evi eksiye düşmüyordur) ve yazın yüksek sıcaklıkta stock fanla çok yüksek derecelere çıkabiliyor, o yüzden mevsim değişikliklerinden etkilendiğini söylemek gerekir, bu nedenle işlemci soğutması özellikle yazın büyük önem taşır.Yukarıdakiler benim kişisel tecürbelerimde yani işin pratik kısmıydı, şimdi işin teorik kısmına geçelim.

Sıradan bir ev kullanıcısı gözüyle bakarsak işlemcinin ömrünün olabildiğince uzun olmasını istiyorum ve bu arada arasıra yaptığım yoğun işlemlerde iyi bir performans sağlamasını bekliyorum. Mesela photoshop ya da lightroom ile çalışırken ya da daha ağır programları kullanırken donamasın, reset atmak zorunda kalmayayım!

Bir oyuncu gözüyle bakarsak, saatlerce oyun oynarken işlemci ısısının düşük olması hem oyunu rahat oynamamı sağlayacak hem de işlemci ömrümü uzatacak.

Bir overclocker gözüyle bakarsak işlemciyi soğutmak zaten asıl amaçtır. Böylece çok yüksek değerlere çıkılır, overclock yapan kullanıcılar bu konuda sıvı nitrojene kadar hatta daha ilerisine giden bir yelpazede değişik uygulamalar denerler, bu nedenle tek amacı overclock olmayan, sadece aldığı işlemciden en yüksek verimi almaya çalışarak optimal değerlerde overclock yapmak isteyen bir ev kullanıcısı için de güzel bir işlemci soğutucu kaçınılmazdır.

İşlemci yani CPU soğutma yolları nelerdir?

Hava Soğutma

Stock fanların yani işlemci ile gelen fanların yaptığı soğutmadır. Fan işlemci üzerinde bulunan ve genelde metal kanatlardan oluşmuş soğutucuya üflediği havayla bu metal kanatları soğutur ve soğuyan metal kanatları da, işlemciye doğrudan temas eden yüzey ile işlemciyi soğutur. Sıradan ev kullanıcısının, overclock’u sadece bilgisayardan biraz daha fazla performans almak için yapan ya da çok fazla oyun oynayan ev kullanıcısının tercih edeceği, parçaları ve bakımı açısından en kolay soğutma yöntemidir.

Sıvı Soğutma

Su kullanılarak (değişik sıvılar kullanılabilir) yapılır, su bilgisayarın soğutulacak parçaları ile temasta olan içi boş metal kutuların içinde sürekli devir daim yapmasıyla ısıyı bilgisayar parçalarından uzaklaştırır. Sıradan kullanıcının biraz üst seviyesinde bu işi hobi olarak edinenlerin daha çok uğraştığı bir yöntemdir.

İleri soğutma teknikleri (Sıvı nitrojen vs..) :

Bunlar overclock işi ile profesyonel ilgilenen, yarışmalara giren kimselerin işidir ve ev ortamında gerçekleştirilmesi zordur
KOLA GELSIN SORU VE YORUMLARA AÇIĞIM ???
MERT CAN GÖRÜŞ